воскресенье, 3 мая 2020 г.

8 клас. Барбара Космовська. "Буба".

Барбара Космовська. "Буба"
Барбара Космовська (, * 24 січня 1958БитувПоморське воєводство) — польська письменниця, авторка роману "Українка" (2013).
Деякий час працювала вчителем польської мови в Битові.
1999 — захистила кандидатську дисертацію на тему «Між дитинством і дорослим життям. Про романи Зофії Урбановської». Дисертаційна робота стосувалася польської літератури періоду позитивізму й була відзначена дипломом Summa cum laude ("За найкращу роботу").
Зараз працює на посаді кафедри історії літератури романтизму й позитивізму в Поморській академії (Слупськ). Її наукові зацікавлення — передусім література позитивізму та дитяча й молодіжна література (співпрацює із журналом Guliwer, присвяченим цій проблематиці).
Депутат міської ради в Битові.

Творчість

Літературний дебют припав на роки навчання в ліцеї (1970-ті роки). Перші спроби опубліковані в нечинному нині журналі Na przełaj («Навпростець»). У 1980-ті здобула численні премії на поетичних конкурсах.
Дебютний роман — «Голодна кицька» (2000). Наступні романи: «Приватна територія» (2001), «Провінція», «Гобелен» та «Буба» (всі 2002), «Угору річкою» (2003), «Блакитний автобус» (2004). Авторка книжки «Думчики» (2005), романів «Бляшанка» та «Буба — мертвий сезон».

Премії

Декілька книжок здобули престижні нагороди: книгу «Приватна територія» названо найжіночнішим романом Б.Космовської, у 2001 вона перемогла на літературному конкурсі «Щоденник польської Бриджит Джонс», організованому видавництвом Zysk i S-ka, приносячи авторці популярність. Роман опинився у Списку бестселерів А.Ростоцького, який публікує газета Rzeczpospolita. «Буба» у 2002 отримав головну премію на всепольському конкурсі романів для дітей та юнацтва «Повір у силу фантазії», організованому видавництвами «Муза» та «Медіа Родина». Книжка «Позолочена рибка» здобула літературну премію Книга Року 2007, засновану польською філією IBBY (International Board on Books for Young People) та отримала першу премію на Літературному конкурсі ім. Астрід Ліндгрен, організованому Фондом ABCXXI — «Уся Польща читає дітям» під патронатом Міністра культури та національної спадщини.
Барбара Космовська також є авторкою радіоспектаклів для дітей і юнацтва.

"БУБА". "Буба. Мертвий сезон"

Головну героїню називають Бубою, хоч вона має інше ім'я. Назва викликає дитячі асоціації, адже в перекладі з дитячої мови буба (вава) означає набиті гулі, без яких не обходиться жодне дитинство, бо на них дитина здобуває життєвий досвід.
У романі авторка використовує певні власні думки, спогади. Письменниця зізнавалась, що у підлітковому віці мала проблеми з батьками і ровесниками, тому вона вирішила написати книгу про життя підлітків. Щось від Космовської Барбари у Буби, щось у матері героїні. Коли письменниця писала «Бубу», зумисне зробила маму дівчинки письменницею. Таким чином вона намагалась себе скарикатуризувати. У інтерв'ю вона заперечувала, що знала, у якій школі і в якому класі вчаться доньки, хоч і не відвідувала батьківські збори.
ПРОЧИТАТИ ТВІР ПОВНІСТЮ МОЖНА ТУТ: 
"Буба": https://www.litmir.me/br/?b=279294&p=1
"Буба. Мертвий сезон": https://www.litmir.me/br/?b=279293

Сюжет "Буба"

Роман про життя польської шістнадцятирічної дівчинки, яку всі кличуть Бубою. Вона мешкає разом із «зірковими» батьками, яким за кар'єрою не вистачає часу на доньку. Буба навчається в ліцеї, живе з батьками і дідом. Хатня робітниця Барташова допомагає по господарству. У гості приходять сусіди Маньчаки, баба Рита і сестра Олька з сином та чоловіком. Звичайне життя, у якому мало спілкування і порозуміння з рідними. Буба нагадує дівчину із сусідньої вулиці або з нашого під’їзду чи однокласницю. У першій частині роману Буба не збирається виростати й дорослішати, а в другій частині вона помітно змінюється. Змінюються і її погляди на життя. Твір позитивно налаштовує і змушує повірити у можливість щастя.

Проблематика

Авторка піднімає низку важливих проблем: наркоманіяалкоголізмігроманія, інтернет залежність, анорексія, бідність Підлітки є самотніми, невпевненими в собі, вважають своє тіло недосконалим, їх легко заманити до сект. У романі розглядається проблема пияцтва, з якою стикаються діти алкоголіків. Бубина подруга Агата приходить на уроки із синцями і дуже соромиться свого батька-пияка. Упродовж роману зображено певну занедбаність родинних цінностей, а наприкінці позиції героїв змінюються. Вони цінують одне одного і шанують родинні стосунки. Родина Маньчаків всиновлює дитину і тепер вони дбають не лише про власні інтереси.

Образ героїні

Справжнє ім'я Буби — Агнешка. Дівчині 16 років, вона не була ні дуже вродливою, ані дуже негарною, ані дуже високою, ні дуже низькою. Вона нічим не вирізнялася серед своїх ровесників, такі ж самі джинси і мартенси. Вона — донька «зіркових» батьків. Її мама Марися — відома письменниця, яка пише жіночі романи, а тато — ведучий телепрограм про людські долі. Дід Генрик, який живе з ними, усі гроші програє в спортлото та захоплюється картами. Живе в Польщі, вул. Звіринецька, третій поверх, навчається у ліцеї ім. Костюшка в 1-А класі. Дівчинка позитивна: вона старанно вчиться, чемна, має зразкового бой-френда, допомагає вирішувати клопоти сестрі, слухає симфонічну музику, виграє на чемпіонаті з бриджу. Вона хвилюється за азартного дідуся, переймається проблемами непрактичного батька і вирішує багато питань замість мами-авантюристки. Всупереч всьому дівчинка продовжує любити їх. Буба — не типова сучасна дівчинка, а вигадана. Її авторитетом є не дорослі з їхніми проблемами, а ровесники, музичні кумири.

Інші персонажі

Батько Павел, мати Марися, дідусь Генрик, бабуся Рита, сестра Олька; однокласники — Адась, Мілош, Агата, Батьки Агнешки прагнуть, щоб дитина була гарно вихована, але їм бракує часу чи мудрості приділяти більше часу дитині, спробувати зрозуміти її проблеми. Батько Буби мало спілкується з донькою, здебільшого їхні розмови короткотривалі. Дорослі надто зайняті собою та кар’єрою. Вони не спілкуються, говорять неправду, дра­ту­ються, у них немає ча­су для се­бе. Батьки дівчинки краще почуваються за межами родини, на роботі. Сестра Ольга постійно намагається оволодіти котроюсь із популярних професій. То вона хоче стати моделлю, то зіркою кіно. Мати, авторка «провальних» романів, постійно впадає у крайнощі. То вона невпинно пише, то вдягається по-підлітковому й фанатично займається фітнесом, то намагається помолодшати, то переймається модними релігійними віяннями Найближчі стосунки у дівчинки не з батьками, а з дідусем Генриком, бо він має час, на відміну від батьків і безкорисливо її підтримує. Генрик, як і дідусі- бабусі, вміє просто любити, нічого не очікуючи натомість. У його житті є порожнеча, яку чудово заповнює Буба. Це сприяє взаємним стосункам. Подружжя Маньчаків мешкає поруч із головною героїнею, кілька разів на тиждень приходять до сусідів зіграти у бридж. Вони живуть у своє задоволення.

Художні особливості

Авторка використовує комічні ситуації, в яких опиняються герої. Гумор в'їдливий, але зовсім не образливий, тверезий.


Сюжет "Буба. Мертвий сезон"

У житті Буби все продовжується: вона ходить до ліцею, живе з батьками і дідом. Хатня робітниця Барташова готує їм їсти. Час від часу у гості приходять сусіди Маньчаки, баба Рита і сестра Олька з сином та чоловіком. Є й нові пригоди. Бубина однокласниця Агата потрапляє у реабілітаційний центр для наркозалежних, бойфренд Мілош знаходить іншу дівчину - все це турбує героїню. До класу приходить новенький, якого потім прозвуть Сиротою, однокласниця Йолька починає свій бізнес. Батько дівчинки тепер не веде власну програму, а працює в телекрамниці. Мама Марися пише жіночі романи. Дід Генрик купує комп’ютер і розпочинає ігри та віртуальне спілкування, залишаючи все менше часу на спілкування з внучкою: "повністю опинився в тенетах світової павутини" Маньчаки всиновили дитину В ході свого «мертвого» сезону, Буба знову виграє картярський турнір. У винагороду отримує чужу пенсію та сталінський костюм. Фінал у романі позитивний. Вся родина святкувала Різдво. На диво всі були щасливі.

Проблематика

Головною проблемою автор визначає втрату сімейних цінностей та піклування Буби про відродження родинних стосунків. У центрі роману є дитина і родина, в якій вона росте. У час технологічного прогресу і бідності йдеться про вибір: займатися вихованням дитини чи кар’єрою? Якщо батьківські обов’язки перекласти на когось іншого, то дитина почувається непотрібною. Вона шукає порятунку в наркотиках, алкоголі, небезпечних зв’язках. Авторка говорить відверто і про інші проблеми: про наркозалежність, бідність, безробіття.

Образ героїні

Космовська - майстер психологічних портретів. Кожен з героїв переживає свої власні драми і ламає стіну самотності. Справжнє ім'я Буби — Агнешка. Дівчині 16 років, вона не була ні дуже вродливою, ані дуже негарною, ані дуже високою, ні дуже низькою. Вона нічим не вирізнялася серед своїх ровесників, такі ж самі джинси і мартенси. Вона — донька «зіркових» батьків. Її мама Марися — відома письменниця, яка пише жіночі романи, а тато — ведучий телепрограм про людські долі. Дід Генрик, який живе з ними, усі гроші програє в спортлото та захоплюється картами. Дівчинка позитивна: вона старанно вчиться, чемна, має зразкового бой-френда, допомагає вирішувати клопоти сестрі, слухає симфонічну музику, виграє на чемпіонаті з бриджу. Буба — не типова сучасна дівчинка, а вигадана. Її авторитетом є не дорослі з їхніми проблемами, а ровесники, музичні кумири.

Інші персонажі


Батько Павел, мати Марися, дідусь Генрик, бабуся Рита, сестра Олька; однокласники — Адась, Мілош, Агата, Батьки надто зайняті собою та кар’єрою. Вони не спілкуються, говорять неправду, дра­ту­ються, у них немає ча­су для се­бе. Вони краще почуваються за межами родини, на роботі.

Комментариев нет:

Отправить комментарий

7 клас. Мандрівний замок Хаула. Діана Уїнн Джонс.

Мандрівний замок Хаула. Діана Уїнн Джонс. Джонс народилася  16 серпня   1934 року  в  Лондоні , в сім'ї Марджорі та Річарда Джон...